Blog dla nauczycieli i uczniów Nauczanie i zastosowania technologii informacyjnej i komunikacyjnej w edukacji
Przeglądasz wszystkie wpisy w kategorii: Artykuły

Techniki Prezentacji w Praktyce – Radom 2011

Styczeń 29

Przykład praktycznego (nie)stosowania się do zasad Technik Prezentacji Mówionych. Przy okazji wspomnienia z konferencji w Radomiu.

Uwaga: komentarze w trybie pełnego ekranu pod fotkami.

Przy okazji nieco wspomnień z miłego spotkania.

A tymczasem do zobaczenia w Kołobrzegu!

Czwarty wymiar w Czwórce – Wirtualna Wizytówka w Internecie

Styczeń 27

W piątek, 27 stycznia w Czwórce Kuba Marcinkiewicz z Januszem Wierzbickim rozmawiali na temat tego, czy warto, i kiedy, tworzyć swoją internetową wizytówkę. Co na takiej wizytówce umieszczać, a publikowania jakich informacji unikać. Link do nagrania niedługo, streszczenie rozmowy i jej głównych tez jeszcze dzisiaj, a teraz już zapraszamy do przeglądu proponowanych (przykładowych)  linków – adresów do informacji, szkoleń, przykładowych serwisów i narzędzi.

Posłuchaj zapisu audycji!

Czytaj dalszy ciąg wpisu »

Nie ma powodu, dla którego ktokolwiek chciałby mieć komputer osobisty w swoim domu…

Styczeń 21

W zeszłym roku minęło 20 lat od założenia Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Ośrodka z którym już ponad 15 lat jestem związany. Z tej okazji popełniłem artykuł / felieton. Założonym celem było odpowiedzieć na pytanie „Jak rozwój technologii wpłynie na nasze życie za 10 – 20 lat?”. Zadanie, przyznacie, karkołomne.  Czytaj dalszy ciąg wpisu »

Jak stworzyć animację schematyczną np. zjawiska przyrodniczego?

Styczeń 11

Przygotowując wystąpienie, którego celem jest wytłumaczenie, wyjaśnienie i/lub opisanie zjawisk przyrodniczych ważne jest, by dobrze przygotować materiały pomocnicze dla publiczności.  Oczywiście – można przygotować opis algorytmu w postaci kolejnych punktów… Ale to najgorsze rozwiązanie. Znacznie lepszym jest zamieszczenie na slajdach statycznych rysunków schematycznych obrazujących kolejne wydarzenia charakteryzujące dane zjawisko. Najlepszą metodą jest jednak zobrazowanie ich w postaci schematycznego filmu – animacji pokazującej co się po kolei dzieje. Przykładem może być wybuch wulkanu, gejzeru, ale także synteza jądrowa. Można stracić wiele czasu na wyszukanie odpowiedniego filmu czy animacji w sieci Internet. Jednak często nie udaje się znaleść czegoś, co idealnie pasowałoby do naszej koncepcji, o ile w ogóle coś znajdziemy, co będzie można wykorzystać.

Czytaj dalszy ciąg wpisu »

ScreenCast w edukacji

Grudzień 28

Podczas prowadzenia zajęć lub wykładów nie raz spotkałem się z koniecznością wielokrotnego powtarzania i pokazywania na ekranie, jak wykonać różne czynności. W przypadkach, gdy pokaz dotyczył wykonania wielu prostych czynności następujących po sobie, konieczność ich powtarzania dla niektórych słuchaczy była nudna i nużąca, ponieważ posługiwali się komputerem sprawniej niż pozostali, szybciej też wykonywali polecenia.W takich przypadkach z pomocą może przyjść możliwość nagrania tzw. ScreenCastu, czyli zapisu w postaci filmu czynności wykonywanych na ekranie komputera, któremu często towarzyszy komentarz. Taki film możemy udostępnić uczniom lub studentom do samodzielnego oglądania we własnym tempie.

Wskazówka

Wstawki filmowe, stosowane podczas wystąpień publicznych, nie powinny trwać dłużej niż 2-3 minuty.

Czytaj dalszy ciąg wpisu »

Niniejszy blog tworzy grupa ludzi zakręconych na temat technologii i jej zastosowania w edukacji. Publikowane tutaj materiały mają na celu zainspirować, pomóc i jednocześnie zachęcić do stosowania technologii komunikacyjno – informacyjnej w nauczaniu.

Więcej o naszych celach.

Więcej o autorach.


stat4u