Lipiec 19

Dobrą inspiracją dla wszystkich, którym zdarza się występować publicznie i prowadzić prezentację, może być zapoznanie się z materiałami zamieszczonymi na stronie http://www.ted.com. Publikowane są tam materiały będące zapisem z wystąpień jednych z najlepszych mówców – prelegentów na świecie. Zacznijmy jednak od początku – czym jest TED?

TED jest konferencją. TED oznacza: Technology, Entertaiment, Design. Jest spotkaniem ludzi z pasją, którzy wierzą w idee, które mogą zmienić świat. Ludzi, którzy swoją pasją i wiarą dzielą się z innymi. Podczas tych konferencji mamy szansę spotkać osobistości ze świata polityki (np. Bill Clinton, Gordon Brown), nauki (Richard Dawkins, Stephen Hawking) czy technologii (Bill Gates, Steve Jobs) czy takich, którzy działają w wielu obszarach (Al Gore).

TED odbył się po raz pierwszy w 1984, kiedy to jego pomysłodawca Richard Soul Warman, zrealizował swój pomysł na zgromadzenie w jednym miejscu najciekawszych twórców zajmujących się technologią, rozrywką czy projektowaniem. To podczas tego spotkania po raz pierwszy zaprezentowane zostały między innymi komputer Macintosh oraz płyta CD.

Hasłem TED jest: „Ideas worth spreading”, czyli Idee warte  rozpowszechnienia”. Podczas konferencji, lub oglądając nagrania na stronie http://www.ted.com możemy posłuchać wystąpień trwających około 18 minut. Wiele z nich ma jednak czas krótszy – 6 minut. Dzięki temu nie są one nudne i przydługie, a wręcz przeciwnie – wciągające, inspirujące i zachęcające do myślenia. Są też przykładem świetnie przygotowanych wystąpień – do czego zmusza zarówno czas ich trwania – jak i współwystępujący.

Strona konferencji jest doskonałym źródłem dobrej praktyki, także dzięki możliwości włączenia tłumaczenia większości zapisanych wystąpień. Dzięki olbrzymiej społeczności, filmy tłumaczone są na blisko 90 języków, w tym język polski.

Jak wyszukać nagrania z polskim tłumaczeniem?

Po wejściu na stronę http://www.ted.com należy:

  1. Wybrać opcję Translations tuż obok logo konferencji.
  2. Następnie należy odzukać opcję Find talks in your language i z listy rozwijanej wybrać Polish
  3. Następnie należy odnaleźć interesujące nas nagranie i kliknąć na nim
  4. Zostanie wczytana strona z odpowiednim filmem, a tłumaczenie zostanie uruchomione automatycznie

Osobiście polecam kilka z nich, przedstawiających ciekawy punkt widzenia, ideę, będących jednocześnie przykładami bardzo różnego podejścia do prezentowania – czasem wymuszonego samym tematem, którego przedstawienia podjął się autor.

Programista Mike Matas prezentuje pełną, interaktywną książkę na iPada — uzupełnioną sprytnymi, zmiennymi filmikami oraz grafiką, jak również różnymi fajnymi wizualizacjami danych. Książka, o której mowa, to ‚Nasz wybór’ będąca kontynuacją ‚Niewygodnej prawdy’ autorstwa Al Gore’a.

Sir Ken Robinson stawia przyjemną i poruszającą do głębi tezę stworzenia systemu edukacyjnego, który raczej podsycałby kreatywność, niż ją osłabiał.

Populacja na świecie wrośnie do 9 miliardów w ciągu następnych 50 lat. Tylko przez zwiększanie standardów życia najbiedniejszych możemy zatrzymać wzrost populacji. Tę paradoksalna odpowiedź wyjawia Hans Rosling na TED@Cannes, wykorzystując nową, barwną technologię przedstawiania danych (zobaczycie sami).

Gry, takie jak World of Warcraft, pozwalają ratować światy i motywują do podążania ścieżką bohaterów. A gdybyśmy tak zaprzęgli siły graczy do rozwiązywania realnych problemów? Jane McGonigal twierdzi, że to możliwe, i wyjaśnia, jak to zrobić.

Dzięki wiki i cyfrowym narzędziom, TED Fellow Marcin Jakubowski tworzy bazę projektów open source, na podstawie których każdy, całkiem od zera, będzie w stanie zbudować 50 maszyn rolniczych, takich jak ciągnik czy kombajn. A to tylko pierwszy krok w tworzeniu zestawu instrukcji do wybudowania samowystarczalnego miasteczka. (koszt początkowy: 10 tys dolarów)

Mam nadzieję, że powyższe przykłady staną się inspiracją i zachęcą nie tylko do zapoznania się z większą liczbą materiałów publikowanych na stronach TED, ale także do niesztampowego przygotowania własnych wystąpień.