Grudzień 28

Podczas przygotowania wystąpienia publicznego, już na etapie planowania, warto upewnić się, jakim wyposażeniem będziemy dysponować. Większość wyposażenia dostarczają organizatorzy spotkania. Także oni zazwyczaj odpowiadają za aranżację sali. Dobrze jest przemyśleć, co może nam być przydatne, co jesteśmy w stanie ewentualnie zapewnić sami, a czego oczekujemy od organizatorów.  Następnie odpytać o to gospodarzy wydarzenia.

W opublikowanym niżej dokumencie zebraliśmy najważniejsze naszym zdaniem, a zarazem szczegółowe pytania, związane z miejscem wystąpienia.  Powinny one pomóc w opracowaniu naszej wersji pytań do organizatorów. Należy wybrać z rzeczy opisanych w tabeli, te które rzeczywiście będą nam przydatne lub wręcz niezbędne do poprowadzenia prezentacji. Przemyśleć, co faktycznie potrzebujemy od organizatorów, a co możemy zabrać ze sobą. Następnie należy wyrzucić z tabeli wszystko, czego nie potrzebujemy oraz opisać, które elementy są niezbędne (np. pokaz usług internetowych bez dostępu do sieci wypadnie dość marnie). Tak opracowany dokument można przesłać do gospodarzy spotkania by uzgodnić, co mogą nam zaoferować.

Gdy organizatorzy nie są w stanie spełnić określonych wymagań, a my wiemy o tym odpowiednio wcześniej, możemy zmodyfikować swoje wystąpienie dostosowując je do warunków, w jakich będziemy prezentować.

Pobierz dokument z pytaniami do organizatorów

Wskazówka

Z naszego doświadczenia wynika, że najważniejsze, niezbędne pomoce i wyposażenie powinniśmy zabrać ze sobą, jeśli tylko mamy taką możliwość. W najlepszym wypadku nie użyjemy ich. W przypadku jednak, gdy sprzęt organizatorów zawiedzie, mamy „kopię zapasową” i bez zbędnego stresu jesteśmy w stanie przeprowadzić swoją prezentację zyskując przydomek profesjonalisty.

Uwaga 

Duża część pytań zamieszczonych w tabeli jest nieco na wyrost i zapewne nie będzie przydatna początkującemu prelegentowi. Nie przerażajmy się również tym, że znaczenie niektórych, z podanych parametrów jest dla nas niezrozumiałe. Spokojnie większość można pominąć – szczególnie, gdy nie zamierzamy korzystać z poszczególnych urządzeń (np. internetu, tablicy multimedialnej lub podłączenia dźwięku z komputera). Gdy nie mamy pewności, czy dany parametr jest dla nas istotny, możemy poradzić się zaprzyjaźnionej osoby – np. nauczyciela informatyki.